16 август (починале)

список на статии на Викимедија
1339  Ацоне Висконти — владетел на Милано.
1705  Јакоб Бернулишвајцарски математичар и научник.
1888  Џон Пембертонамерикански аптекар и создавач на Кока-колата.
1893  Жан Мартин Шаркофранцуски лекар, еден од најголемите невролози на сите времиња; се занимаваше со проблемите на хистеријата, хипнотизмот и склерозата.
1938  Роберт Џонсон — американски блуз-музичар.
1948  Бејб Рутамерикански бејзбол играч.
1949  Маргарет Мичеламериканска романсиерка, авторка на една од најпознатите и најпродавани книги во историјата „Одвеано со виорот“.
1956  Бела Лугошиунгарски глумец.
1977  Елвис Прислиамерикански пејач, музичар и глумец, икона на поп-културата. Наречен „Крал на рокенролот“.
1997  Нусрет Фатех Али Кан — пакистански музичар.
2007  Макс Роуч — американски џез-музичар.
2018  Арета Френклин — американска соул-пејачка.
2019  Питер Фондаамерикански глумец.