Цурјака

село во Гребенско, Егејска Македонија

Цурјака (грчки: Αετιά), Аетија; до 1927 г. Τσούργιακας, Цурјакас[2]) – село во Република Грција, во општината Гребен, во областа Западна Македонија.[3] Во 2011 година селото броело 34 жители.

Цурјака
Αετιά
Поглед на селото
Поглед на селото
Цурјака is located in Грција
Цурјака
Цурјака
Местоположба во областа
Цурјака во рамките на Гребен (општина)
Цурјака
Местоположба на Цурјака во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 40°05′N 21°11′E / 40.083° СГШ; 21.183° ИГД / 40.083; 21.183
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребенски Округ
ОпштинаОпштина Гребен
Надм. вис.{{Пб/Грешка во изразот: Неочекуван број
 |1=Грешка во изразот: Неочекуван број
}}
1 100 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно34
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.51032
Повик. бр.+30 24620

Географија уреди

Селото се наоѓа на околу 25 км западно од градот Гребен, 3 км источно од Филипишта на надморска височина од 1.100 м, во источниот дел на планината Смолика, дел од планинската верига Пинд.[3]

Историја уреди

Во месноста Кастри се откриени остатоци од тврдина.[3]

За време на Османлиското Царство уреди

Селото е споменато како Цурјакас во ферман од 1717 година во тимарот на Мехмед-бег, со кое се определуваат границите со соседите. Во XVIII век заради албански наезди поголемиот дел од жителите на селото, заедно со оние на Москополе, Фурка, Зерма и Пирсојани се иселуваат и основаат село Пипилишта. Други се населуваат во Каракамен, во селата Црковјани и Ксироливадо. ]].[4]

Кон крајот на XIX век Цурјака е христијанско грчко село во западниот крај на Гребенската Каза на Османлиското Царство. Во 1806 година Франсоа Пуквил го споменува селото како „Шеркања“.[4]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Чурјака се води како чисто грчко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 6 куќи.[5]

Според статистиката на грчкиот конзулат во Еласона од 1904 година во Цурјакас живеат 27 Грци христијани.[6] Централната селска црква „Свети Николај“ е изградена во 1863 година, а обновена во 1880 година.

Во Грција уреди

За време на Првата балканска војна во 1912 година во селото влегуваат грчки трупи и за време на Втората балканска војна во 1913 година Цурјака станува дел на Кралството Грција.

Во 1927 година името на селото е сменето во „Аетја“ од αετός што значи орел, додека Цурјака има словенска етимологија од орел.[3]

Демографија уреди

Пописи уреди

Движењето на населението по години е следното[7]:

  • 1913 - 86 жители
  • 1920 - 21 жител
  • 1928 - 40 жители

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 109 8 0 0 32 49 48 34
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Τσούργιακας -- Αετιά
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „Αβδέλλα“. Η πόλη και τα χωριά του Νομού Γρεβενών. Архивирано од изворникот на 2015-01-19. Посетено на 2017-03-29.
  4. 4,0 4,1 „Ιστορία“. Αετιά.
  5. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 72.
  6. Σπανός, Κώςτας. „Η απογραφή του Σαντζακίου των Σερβίων“, in: „Ελιμειακά“, 48 – 49, 2001.
  7. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје. стр. 134.