Филипиштагребенско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Филипишта
Φιλιππαίοι
Филипишта is located in Грција
Филипишта
Филипишта
Местоположба во областа
Филипишта во рамките на Гребен (општина)
Филипишта
Местоположба на Филипишта во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 40°5′N 21°9′E / 40.083° СГШ; 21.150° ИГД / 40.083; 21.150
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Општ. единицаФилипишта
Надм. вис.&100000000000012000000001.200 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно145
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Во Отоманското Царство уреди

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Филим (Филипица) се води како чисто грчко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 37 куќи.[2]

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 72.

Надворешни врски уреди