Гребен (округ)

округ во Егејска Македонија

Гребен (грчки: Περιφερειακή ενότητα Γρεβενών) — округ во Егејска Македонија (денес Грција). Администратицен центар е градот Гребен (Гревена). Голем дел од округот е планински, што го прави Гребен еден од најслабо населените окрузи во Грција. Создаден во 1967 г. од стариот округ Гребен-Кожани, во која што главен град бил Кожани. Се граничи со окрузите Јанина (Епир) на запад, Костур на северозапад, Кожани на север и исток, Лариса на југоисток и Трикала на југ.

Гребен
Περιφερειακή ενότητα
Γρεβενών
Округ
Општии во Гребен
Општии во Гребен
Гребен во рамките на Грција
Гребен во рамките на Грција
Координати: 40°0′N 21°20′E / 40.000° СГШ; 21.333° ИГД / 40.000; 21.333
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
Админ. центарГребен
Површина
 • Вкупна2.291 км2 (885 ми2)
Население (2021)
 • Вкупно34.548
 • Густина15/км2 (39/ми2)
Пошт. бр.51x xx
Пов. бр.24620, 24920
ISO 3166GR-51
Рег. таб.ΡΝ
Мреж. местоgrevena.gr

Во планините спаѓаат Пинд на запад, Хасија на југозапад и југ и Црвена Гора на североисток. Најдолгата река е Бистрица која што тече низ источниот, централниот и северниот дел на округот.

Економијата на регионот се потпира на сточарство и земјоделство, екотуризам, шумска индустрија и скијачкиот центар Василица, којшто е популарно одредиште за зимските одмори.

Сообраќај

уреди

Општини

уреди

Округот Гребен се дели на 2 општини. Тие се следниве (означени со бројки во инфокутијата)::[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди