Гребен (град)

град во јужна Егејска Македонија

Гребен (грчки: Γρεβενά, Гревена) — град и општина во периферијата Западна Македонија во Егејска Македонија и административен центар на Гребенскиот округ. Има 10.177 жители и се наоѓа на околу 400 км од Атина и 180 км од Солун.

Гребен
Γρεβενά
Саат-кулата во Гребен
Саат-кулата во Гребен
Гребен is located in Грција
Гребен
Гребен
Координати: 40°05′N 21°25′E / 40.083° СГШ; 21.417° ИГД / 40.083; 21.417Координати: 40°05′N 21°25′E / 40.083° СГШ; 21.417° ИГД / 40.083; 21.417
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
Управа
 • ГрадоначалникГеоргиос Нуцос
Површина
 • Вкупна461,4 км2 (1,781 ми2)
Надм. вис.&10000000000000530000000530 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно15.481
 • Густина3,4/км2 (8,7/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.511 00
Повик. бр.24620
Рег. таб.ΡΝ
Мреж. местоdimosgrevenon.gr
Панорама на градот Гребен, со сарајот на Вели бег. 1900 година. Фотографирано од браќата Манаки (скршена плоча).

Низ градот тече реката Гребеник која извира од Пинд и се влева во Бистрица.

ЗнаменитостиУреди

НаводиУреди

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.