Хоен Нојендорф

Хоен Нојендорф (германски: Hohen Neuendorf) е град во округот Горен Хафел, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа северозападно од Берлин.

Хоен Нојендорф
Водоснабдителна кула
Водоснабдителна кула
Грб на Хоен Нојендорф
Хоен Нојендорф is located in Германија
Хоен Нојендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Хафел
Градски единици 4
Градоначалник Клаус-Дитер Хартунг (Левица)
Основни податоци
Површина 48,06 км2
Надм. височина 32 - 66 м
Население 26.159 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 544 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHV
Пошт. бр. 16540, 16556, 16562
Повик. бр. 03303
Портал www.hohen-neuendorf.de
Местоположба на градот Хоен Нојендорф во рамките на округот Горен Хафел
Карта
Координати 52°40′N 13°17′E / 52.667° N; 13.283° E / 52.667; 13.283Координати: 52°40′N 13°17′E / 52.667° N; 13.283° E / 52.667; 13.283

ГеографијаУреди

Хоен Нојендорф се наоѓа на реката Хафел (изграден на Канал Одра-Хафел) и се граничи со берлинскиот кварт Фронау на југ, Миленбек (вклучувајќи го Шенфлис) на исток, Биркенверде и Оранинбург на север и Хенигсдорф и Фелтен на запад.

Градски единициУреди

Хоен Нојендорф се состои од 4 градски единици:

  • Хоен Нојендорф
  • Штолпе
  • Боргсдорф
  • Бергфекде

ИсторијаУреди

Хоен Нојендорф бил мал град со малку жители сè до крајот на 19 век, кога со развојот на железницата, почнал да се развива и самиот град.

Основањето на железничка станица во Хоен Нојендорф кон крајот на 19 век, благодарение на поголемото и побогато село Штолпе, довело до брз развој на Хоен Нојендорф, напоредно со самиот развој во Берлин. Денес, новата железничка станица Хоен Нојендорф е дел од берлинската С-Железница, додека старата зграда се користи како хотел.

Граница со Западен БерлинУреди

Општината се граничела со поранешниот Западен Берлин и поради тоа во периодот 1961-1990 била одделена од него со Берлинскиот ѕид. Помеѓу 1 јануари 1988 и 30 јуни 1990, селото Штолпе служело како граничен премин помеѓу Западен Берлин и Источна Германија. Сообраќајот бил предмет на одредбите за меѓузонското движење, кои биле одредени со договорот од 1972. По 9 ноември 1989 источните контроли биле постепено намалувани, а на крајот на 30 јуни 1990 биле целосно укинати.

Меѓународни односиУреди

Хоен Нојендорф е збратимен со:

 
Споменик на пчелите

СпортУреди

РУ Хоен Нојендорф, рагби клуб, се натпреварува во втората германска лига.

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)

  Оваа статија вклучуваат текст од дело кое сега е во јавна сопственост „“. Енциклопедија Британика (XI). (1911). Cambridge University Press. (англиски)


Надворешни врскиУреди