Горен Хафел (германски: Oberhavel) — округ (Kreis) во северниот дел на сојузната покраина Бранденбург, Германија. Соседни окрузи се (од север надесно) Мекленбуршка Езерска Област во Мекленбург-Западна Померанија, окрузите Укермарк, Барним, сојузната покраина Берлин и окрузите Хафеланд и Источен Пригниц-Рупин.

Горен Хафел
Округ
Brandenburg ohv.png
Земја Германија
ПокраинаБранденбург
Адм. цент.Оранинбург
Површина
 • Вкупна1,795.3 км2 (693.2 ми2)
Население (31 декември 2018)[1]
 • Вкупно211.249
 • Густина120/км2 (300/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Рег. таб.OHV
Мреж. местоhttp://www.oberhavel.de

ГеографијаУреди

Округот се наоѓа долж горниот тек на реката Хафел од нејзиниот извор до предградијата на Берлин. Во северниот дел се наоѓаат многу езера, вклучувајќи го Големото Штехлинско Езеро, кое е позната поради романот од Теодор Фонтане, наречен „Штехлин“ (Der Stechlin).

ИсторијаУреди

Округот бил создаден на 6 декември 1993 преку спојување на поранешните окрузи Гранзе и Оранинбург.

ГрбУреди

  Грбот прикажува орел како симбол на Бранденбург во горниот дел. Долу се двата летачки лебеда на зелена позадина претставувајќи ја природата со многу езера. Грбот бил неофицијално користен од претходниот округ Оранинбург пред спојување, но никогаш не бил официјално донесен. Бил донесен од округот Горен Хафел на 18 мај 1994.

Градови и општиниУреди

Градови Општински заедници Слободни општини
 1. Фирстенберг/Хафел
 2. Хенигсдорф
 3. Хоен Нојендорф
 4. Кремен
 5. Либенвалде
 6. Оранинбург
 7. Фелтен
 8. Цеденик

1. Гранско Езеро и Општини

 1. Гранзе1, 2
 2. Гросволтерсдорф
 3. Шенермарк
 4. Зоненберг
 5. Штехлин

1седиште на општинската заедница;2град

 1. Биркенвердер
 2. Глинике/Нордбан
 3. Легебрух
 4. Левенбергер Ланд
 5. Миленбекер Ланд
 6. Оберкремер

НаводиУреди

 1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 52°53′N 13°15′E / 52.883° N; 13.250° E / 52.883; 13.250