Фелтен (германски: Velten) — град во округот Горен Хафел, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа 10 километри југозападно од Оранинбург и 24 километри северозападно од Берлин.

Фелтен
Црква во Фелтен
Црква во Фелтен
Грб на Фелтен
Фелтен is located in Германија
Фелтен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Хафел
Градоначалник Инес Хибнер (СДП)
Основни податоци
Површина 23,39 км2
Надм. височина 33 м
Население 11.965 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 512 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHV
Пошт. бр. 16727
Повик. бр. 03304
Портал www.Velten.de
Местоположба на градот Фелтен во рамките на округот Горен Хафел
Карта
Координати 52°41′N 13°11′E / 52.683° N; 13.183° E / 52.683; 13.183Координати: 52°41′N 13°11′E / 52.683° N; 13.183° E / 52.683; 13.183

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди