Фудбалска федерација на Италија

Фудбалската федерација на Италија (италијански: Federazione Italiana Giuoco Calcio, FIGC), позната и како Federcalcio, е управно тело за фудбал во Италија. Оваа организација ја организира италијанскиот фудбалски лигашки систем, Купот на Италија и машката и женската Фудбалска репрезентација на Италија. Седиштето на оваа организација се наоѓа во главниот град на Италија, Рим. Организацијата исто така била еден од членовите основачи на ФИФА и УЕФА.

Фудбалска федерација на Италија
Основана26 март 1898
HeadquartersРим
Примена во ФИФАФИФА (1905)
Мрежно местоhttps://www.figc.it/

Успеси

уреди

Надворешни врски

уреди
Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп
 
Европски национални фудбалски сојузи (UEFA)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Кипар | Латвија | Литванија | Лихтенштајн | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Острови | Финска | Франција | Грузија | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија