Светско првенство во водени спортови

Германска поштенска марка од 1978 г. издадена по повод III светско првенство во водени спортови одржано во Берлин

Светско првенство во водени спортови на ФИНАсветско првенство во водени спортови: скокови во вода, пливање, пливање на отворено, синхронизирано пливање и ватерполо. Нив ги организира ФИНА и ти се одржуваат во базени од 50 м или на отворено.

Првенството се одржува од 1973 и сега се одржува на секои 2 години. Од 1978-1998, Првенството се одржуваше на секои четири години помеѓу Летните Олимписки игри. Од 2001 па натаму се одржува на секои 2 години, односно во секој непарна година.

ПрвенстваУреди

Година Период Првенство Одржано во Натпреварувачи Дисциплини I место II место III место
1973 31 август – 9 септември I   Белград, Југославија 686 18 (м), 19 (ж)   САД   Источна Германија   Италија
1975 19 – 27 јули II   Кали, Колумбија 682 18 (м), 19 (ж)   САД   Источна Германија   Унгарија
1978 20 – 28 август III   Берлин, Западна Германија 828 18 (м), 19 (ж)   САД   СССР   Канада
1982 29 јули – 8 август IV   Гвајакил, Еквадор 848 18 (м), 19 (ж)   САД   Источна Германија   СССР
1986 13 – 23 август V   Мадрид, Шпанија 1119 19 (м), 22 (ж)   Источна Германија   САД   Канада
1991 3 – 13 јануари VI   Перт, Австралија 1142 21 (м), 24 (ж)   САД   НР Кина   Унгарија
1994 1 – 11 септември VII   Рим, Италија 1400 21 (м), 24 (ж)   НР Кина   САД   Русија
1998 8 – 17 јануари VIII   Перт, Австралија 1371 26 (м), 29 (ж)   САД   Русија   Австралија
2001 16 – 29 јули IX   Фукуока, Јапонија 1498 29 (м), 32 (ж)   Австралија   НР Кина   САД
2003 12 – 27 јули X   Барселона, Шпанија 2015 29 (м), 33 (ж)   САД   Русија   Австралија
2005 16 – 31 јули XI   Монтреал, Канада 1784 29 (м), 33 (ж)   САД   Австралија   НР Кина
2007 18 март – 1 април XII   Мелбурн, Австралија 2158 29 (м), 36 (ж)   САД   Русија   Австралија
2009 17 јули – 2 август XIII   Рим, Италија 2556 29 (м), 36 (ж)   САД   НР Кина   Русија
2011 16 – 31 јули XIV   Шангај, Кина 2220 29 (м), 36 (ж)   САД   НР Кина   Русија
2013 19 јули – 4 август XV   Барселона, Шпанија [1][2] [3] 2293 30 (м), 37 (ж), 1 (мешано)   САД   НР Кина   Русија
2015 24 јули – 9 август XVI   Казањ, Русија[4] 2400 30 (м), 37 (ж), 8 (мешано)   НР Кина   САД   Русија
2017 14 – 30 јули XVII   Будимпешта, Унгарија[5] 30 (м), 37 (ж), 8 (мешано)   САД   НР Кина   Русија

Идни првенстваУреди

Година Период Првенство Место
2019 12 – 28 јули[6] XVIII   Квангџу, Јужна Кореја[7][8][9]
2021 16 јули – 1 август XIX   Фукуока, Јапонија
2023 6 – 22 октомври XX   Доха, Катар

ДисциплиниУреди

Скокови во водаУреди

 • Сковови од 1 м висина
 • Скокови од 3 м висина
 • Платформа
 • Синхорнизирани скокови од 3 м висина
 • Синхронизирано скокање од платформа

Пливање на отвореноУреди

 • 5 км
 • 10 км
 • 25 км

ПливањеУреди

Должина Грбно Градно Делфин Краул Мешано Слободна
штафета
Мешана
штафета
50 м
100 м
200 м
400 м
800 м
1500 м

Синхронизирано пливањеУреди

 • поединечно
 • двојки
 • екипно
 • слободна комбинација

ВатерполоУреди

 • Машки турнир
 • Женски турнир

НаводиУреди

 1. Originally awarded in јули 2009 to Dubai, UAE. Dubai withdrew in март 2010.
 2. PR54 - Dubai (UAE) will be the Organising City (FINA Press Release #2009-54); published by FINA on 2009-07-18, retrieved 2009-07-20.
 3. Press Release 2013-51: Barcelona 2013: new record of participation with 181 nations in Barcelona (ESP). Published by FINA on 2013-07-18; retrieved 2013-07-19.
 4. UPDATE 1-Swimming-Celebrations as Kazan awarded 2015 world champs published by Reuters on 2011-07-15.
 5. "Archived copy". Архивирано од изворникот на 27 August 2015. Посетено на 2015-08-31. Unknown parameter |deadurl= ignored (help)CS1 maint: archived copy as title (link) published by FINA on 2015-03-11.
 6. FINA.org
 7. http://www.aroundtherings.com/articles/view.aspx?id=41487
 8. http://www.gwangju2019.org/
 9. KOREA AND HUNGARY TO HOST 2019 AND 2021 WORLD AQUATICS CHAMPIONSHIPS published by Swimming World Magazine on 2013-07-19.

Надворешни врскиУреди