Гвајакил, официјално Света Јаков од Гвајакил, е најнаселен и најголемот град во Еквадор. Се вбројува меѓу најголемите градови во Латинска Америка. Исто така е важен центар на трговијата со регионално влијание во областа трговијата од финансии, култура, и забава. Градот е глава кантонските на кантон имењак и главен град на провинцијата Гвајас.

Гвајакил
Santiago de Guayaquil
Знаме на ГвајакилАмблем на Гвајакил
Амблем
Прекар(и): Бисер на Тихиот Океан.
шпански: La Perla del Pacífico
Гесло: За независна Гвајакил
Координати: 2°11′S 79°53′W / 2.183° ЈГШ; 79.883° ЗГД / -2.183; -79.883
ЗемјаЕквадор
ПокраинаГвајас
КантонГвајакил
Сместено1547
Независност1820
Управа
 • ГрадоначалникCynthia Viteri
 • Заменик-ГрадоначалникJosué Sánchez
Површина
 • Градска1 E+8_m²
 • Земјишна316,42 км2 (122,17 ми2)
 • Вода28,08 км2 (10,84 ми2)
Надм. вис.&100000000000000040000004 м
Население (2010)
 • Градско2.278.691
 • Густина7.547,16/км2 (19.547,40/ми2)
 • Метро3.300.000[се бара извор]
Час. појасГМТ-5 (UTC-5)
Повик. бр.593 4
Мреж. местоwww.guayaquil.gob.ec
Гвајакил во Гвајаска провинцијата (Влора на Екбадор)

Се наоѓа на брегот на Тихиот Океан во крајбрежениот регион в Еквадор. Лежи на западните брегови на реката Гвајас, што се влева во Тихиот Океан на околу 30 километра. На западната и јужна страната се наоѓа Соленото Естуар (Estero Salado) -филијала на Тихиот Океан- и на запад-север e планинскии масивиот Чонгон-Колонче. Градот е поделен во 16 урбаните единици што се нарекуваат локално како парохији, но во рамките на новата општинска администрација, организација се состои од 74 Гвајакил Сектори. Тоа е градот со најголемата густина на население во Еквадор, со вкупно население од 2.278.691 според последните попис во 2010. Во моментов градот Гвајакил има население од 3.328.534 лебдечки жители, водејќи сметка со просечна годишна стапка на раст на населението од 2,70%. На метрополитенска област на Гвајакил е составен од 344,5 km ² површина, од кои 316,42 km ², што е еквивалентно на 91,9% од вкупниот сопственост на земјиштето (почвата), а останатите 28,08 km ², што е еквивалентно на 8,1% припаѓаат на вода што ја сочинуваат река и естуари.

Дефинитивно основана во 1547 како дворот и порта трговијата кој служи за шпански Краун, по неколку обиди за основање, кој служи како точка главницата во политички и економија на нацијата. Тоа е домаќин на голем револуции и востанија во текот на историјата, прв град во Еквадор во својата финална форма добиен од независноста на Шпанија во 1820. Тогаш тоа беше главен град на Слободна провинција Гвајакил, но подоцна беше принуден да се приклучат на Голема Колумбија. Од 1830 е дел од Република Еквадор како главна оска политички. На „Мартска револуцијата„ кои го избркале странските сили, на либерална револуција предводена од генералот Елој Алфаро, на 28.мај револуцијата промената на Владата и на уставот на време, а од неодамна и водечката улога во себе регионален се важни точки во Историја на нацијата, кои се развиени во градот.

Гвајакил се издвојува меѓу Еквадор градови за неговите високи употреба на масовниот транзит, а нејзината вкупна густина и разновидноста на нејзината население. На порта градот е еден од најважните на брегот на Тихиот Исток. 70% од извоз лишени земјата надвор од своите објекти, воведувањето на 83% од увоз. Покрај тоа, шопинг центар позиција, е наречен градот како економскиот капитал се должи на висината на компании, фабрики и трговски центри кои постојат низ целиот град. Друго многу честа прекар е "Бисер на Тихиот Океан."

Топоними

уреди
 
Апостол Јаков Стари. „Santiago El Mayor„ на Шпански.

Име на град Гвајакил е предмет на различни теории кои историчарите се согласуваат дека имате претходна шпанска потекло. Од основањето започна својот процес во 1534, е поврзано со името на Сантјаго во сеќавање на нивниот светец-заштитник, Свети Јаков Зевдеев познат уште и како Стари, апостол на Исус Христос, кој воедно е и покровител на повеќе градови во Латинска Америка врз основа на колонијалниот период и пак Кралството Шпанија [1].

Една теорија е заснована на една романтична легенда, пренесена усно од генерација на генерација, која атрибути и самата етимологија на унијата на имињата на шефот повика Гвајас н својата жена Кил, симболи на отпор што домородното- Според популарната традиција, одбра да се борат до смрт (и на крај ја запали селото), отколку да ги достават до службеност наметнати од страна на шпанските освојувачи. [2]

Постоењето на слично име на градот Гвајакил се наоѓа во близина на градот Дуран (Дуран-Боличе автопат, км 23), е причината за истражување од страна на археолози и историчари, кои се согласиле дека истото кога освојување, беше прогласена од страна на поглаварот наречен "Гвајакиле" [3] го откри вистинското потекло, само прашање кој ќе истрае ако тоа беше главниот кој го измисли името на градот и на реката, или обратно. Но, истражувач Ангел Велиз Мендоса во својата книга за шефот Гвајакил вели дека постојат упатувања на местото името, најмалку седум пати по документи пред 1543. [4] Се верува дека името Гвајакил се должи на последните решавање на население, земјиштето Началникот на Гвајакил. Оваа област била окупирана од страна на нацијата chonos, човечки група од археолошка гледна точка, се нарекува како домородните матичната култура „Милагро-Кеведо.„ [3].

По неколку потези и пожари, градот беше конечно основана во 1547 година под наслов "Многу Благородна и Лојалните Град од Сантјаго де Гвајакил." По осамостојувањето на градот во 1820, поимот "многу благородна и лојални" исчезнаа поради поделбата на шпанската империја. Во моментов на работодавачот име не се користи редовно

Надворешни врски

уреди
 
Викиизвор на англиски јазик содржи текст на тема:

Предлошка:Wikcionario Предлошка:Wikinoticias