Марек Јанкуловски

Марек Јанкуловски (р. 9 мај 1977) — поранешен чешки фудбалер од македонско потекло.

Марек Јанкуловски
Лични податоци
Полно име Марек Јанкуловски
Роден на 9 мај 1977(1977-05-09)(46 г.)
Роден во Острава, Чешка
Држава Чешка Чешка
Висина 1.84
Играчки податоци
Позиција одбрана, среден ред
Повлекување 20 февруари 2012 (34 г.)
Младинска кариера
1987–1994 Баник Острава Баник Острава
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1994–2000 Баник Острава Баник Острава 110 (15)
2000–2002 Наполи Наполи 51 (8)
2002–2005 Удинезе Удинезе 91 (15)
2005–2011 Милан Милан 117 (4)
Репрезентација
2000–2009 Чешка Чешка 77 (11)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 19 март 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 8 октомври 2009

Неговиот татко, Пандо Јанкуловски, емигрирал од Македонија во 70-те години во тогашна Чехословачка, а неговата мајка е чехиња. Во својата кариера Јанкуловски настапувал за Баник Острава (1994 – 2000), Наполи (2000 – 2002), Удинезе (2002 – 2005) и Милан, каде во 2011 година ја завршил кариерата.

За чешката репрезентација има 52 настапи и постигнато 8 голови, во периодот од 2000-2009 година.

Титули уреди

Клупски уреди

  Милан уреди

2010–2011
2006-2007
2007
2007

Поединечни уреди

2007

Надворешни врски уреди