Шилдау (германски: Schildau) — поранешен град во округот Северна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 12 километри југозападно од Торгау и 40 километри источно од Лајпциг. Од 1 јануари 2013 година е дел од градот Белгерн-Шилдау.

Шилдау
Место во Белгерн-Шилдау
Поранешното градско собрание на Шилдау
Поранешното градско собрание на Шилдау
Поранешното градско собрание на Шилдау
Грб на Шилдау
Шилдау во рамките на Германија
Шилдау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Град Белгерн-Шилдау
Основни податоци
Површина 74,60 км2
Надм. височина 127 м
Население 3.522  (31 декември 2011)
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04889
Повик. бр. 034221
Портал www.stadt-schildau.de
Местоположба на место Шилдау во рамките на Белгерн-Шилдау
Карта
Карта
Координати 51°27′N 12°56′E / 51.450° СГШ; 12.933° ИГД / 51.450; 12.933Координати: 51°27′N 12°56′E / 51.450° СГШ; 12.933° ИГД / 51.450; 12.933

Надворешни врски уреди