Гростребен-Цветау

Гростребен-Цветау (германски: Großtreben-Zwethau) — село и поранешна општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2011 година е дел од општината Бајлроде.

Гростребен-Цветау
Место во Бајлроде
Дворец во Гростребен
Дворец во Гростребен
Дворец во Гростребен
Гростребен-Цветау во рамките на Германија
Гростребен-Цветау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Општина Бајлроде
Основни податоци
Површина 56,49 км2
Надм. височина 78 м
Население 1.998  (31 декември 2009)
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04886
Повик. бр. 03421
Координати 51°36′40″N 13°1′30″E / 51.61111° СГШ; 13.02500° ИГД / 51.61111; 13.02500Координати: 51°36′40″N 13°1′30″E / 51.61111° СГШ; 13.02500° ИГД / 51.61111; 13.02500