Цина (германски: Zinna) — село и поранешна општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2013 година е дел од градот Торгау.

Цина
Место во Торгау
Црква во Цина
Црква во Цина
Црква во Цина
Грб на Цина
Цина во рамките на Германија
Цина
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Град Торгау
Основни податоци
Површина 12,20 км2
Надм. височина 89 м
Население 1.475  (31 декември 2011)
 - Густина 121 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04860
Повик. бр. 03421
Портал www.zinna.de
Местоположба на место Цина во рамките на Торгау
Карта
Карта
Координати 51°34′N 12°57′E / 51.567° СГШ; 12.950° ИГД / 51.567; 12.950Координати: 51°34′N 12°57′E / 51.567° СГШ; 12.950° ИГД / 51.567; 12.950