Белгерн (германски: Belgern) — поранешен град во округот Северна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на левиот брег на Елба, 12 километри југоисточно од Торгау и 55 километри источно од Лајпциг. Од 1 јануари 2013 година е дел од градот Белгерн-Шилдау. Белгерн останал да биде административно седиште на новиот град.

Белгерн
Место во Белгерн-Шилдау
Плоштадот во Белгерн
Плоштадот во Белгерн
Плоштадот во Белгерн
Грб на Белгерн
Белгерн во рамките на Германија
Белгерн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Град Белгерн-Шилдау
Основни податоци
Површина 83,70 км2
Надм. височина 156 м
Население 4.735  (31 декември 2011)
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04874
Повик. бр. 034224
Портал www.stadtbelgern.de
Местоположба на место Белгерн во рамките на Белгерн-Шилдау
Карта
Карта
Координати 51°29′0″N 13°8′0″E / 51.48333° СГШ; 13.13333° ИГД / 51.48333; 13.13333Координати: 51°29′0″N 13°8′0″E / 51.48333° СГШ; 13.13333° ИГД / 51.48333; 13.13333

Надворешни врски уреди