Јошикацу Кавагучи

Јошикацу Кавагучи (роден 15 август 1975) — јапонски фудбалер.

Јапонија Јошикацу Кавагучи
Лични податоци
Роден на 15 август 1975(1975-08-15)(48 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Голман
Клупски податоци
Сегашен клуб SC Sagamihara
Број 23
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1994–2001 Yokohama F. Marinos
2001–2003 Portsmouth
2003–2004 Nordsjælland
2005–2013 Júbilo Iwata
2014–2015 FC Gifu
2016– SC Sagamihara
Репрезентација
1997–2010 Јапонија Јапонија 116 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Репрезентативна кариера уреди

Јошикацу Кавагучи бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 1998, 2002, 2006 и 2010.

Статистика уреди

  Јапонија
Сезона Настапи Голови
1997 21 0
1998 9 0
1999 3 0
2000 8 0
2001 9 0
2002 2 0
2003 2 0
2004 11 0
2005 14 0
2006 19 0
2007 12 0
2008 6 0
Вкупно 116 0

Надворешни врски уреди