Руљак

село во Општина Карбинци


Руљак — мало село во Општина Карбинци, сместено во околината на градот Штип.

Руљак
Поглед на Руљак.jpg

Поглед на селото

Руљак is located in Македонија
Руљак
Местоположба на Руљак во Македонија
Координати 41°48′10″N 22°19′49″E / 41.80278° СГШ; 22.33028° ИГД / 41.80278; 22.33028Координати: 41°48′10″N 22°19′49″E / 41.80278° СГШ; 22.33028° ИГД / 41.80278; 22.33028
Регион Logo of Eastern Region, Macedonia.svg Источен
Општина Coat of arms of Karbinci Municipality.svg Карбинци
Население 2[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2207
Повик. бр. 032
Шифра на КО 30049
Надм. вис. 580 м
Руљак на општинската карта
Руљак во Општина Карбинци.svg

Атарот на Руљак во рамките на општината
Commons-logo.svg Руљак на Ризницата

Потекло на иметоУреди

Коренот на името на селото доаѓа од „тече“ или „река“ (Руљ или Ру), додека суфиксот -ак има значење на „место каде што се наоѓа“.[2]

Географија и местоположбаУреди

Ова село се наоѓа во повисокиот југоисточен дел на територијата на Општина Карбинци, во средното сливно подрачје на реката Брегалница.[3] Селото е ридско, на надморска височина од 580 метри.[3]

Селото се наоѓа во подножјето на планината Плачковица, а до него земјен пат во лоша состојба од соседното село Црвулево.

ИсторијаУреди

Во XIX век, Руљак било село во Штипската каза на Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

Атарот зафаќа простор од 7,8 км2. На него преовладуваат пасиштата на површина од 461 хектар, на обработливото земјиште отпаѓаат 171 хектар, а на шумите 119 хектари.[3]

Селото, во основа, има полјоделско-сточарска функција.[3]

НаселениеУреди

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото имало 155 жители, сите Турци.[4] Според Димитар Гаџанов, во 1916 година во селото живееле 171 жител, сите Турци.[5]

Селото е мало, во фаза на наполно раселување, населено со македонско население. Така, во 1961 година селото имало 87, а во 1994 година само 12 жители.[3]

Според последниот попис од 2002 година, во селото Руљак живееле само 2 жители, сите Македонци.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[6] 1905[7] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 155 234 284 87 102 37 12 12 2
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

До 1953 година селото било чисто турско село, но подоцна турското население во целост се иселува, а на нивно место доаѓаат македонски семејства.

Самоуправа и политикаУреди

Селото влегува во рамките на Општина Карбинци, која била една од ретките општини кои не биле променети по новата територијална поделба на Македонија во 2004 година. Во периодот од 1996-2004 година, селото исто така се наоѓало во Општина Карбинци.

Во периодот од 1965 до 1996 година, селото се наоѓало во рамките на големата општина Штип. Селото припаѓало на некогашната општина Штип во периодот од 1955 до 1965 година.

Во периодот 1952-1955, селото било дел од тогашната Општина Карбинци, во која покрај селото Руљак, се наоѓале и селата Аргулица, Бурилчево, Караорман, Карбинци, Козјак, Кучичино, Припечани, Таринци и Црвулево. Селото било дел од некогашната Општина Аргулица во периодот 1950-1952, во која влегувале селата Аргулица, Бурилчево, Карбинци, Козјак, Кучичино, Припечани, Руљак и Црвулево.

Избирачко местоУреди

Во селото се наоѓа избирачкото место бр. 2323 според Државната изборна комисија, сместено во простории на приватна куќа. Во избирачкото место се опфатени селата Припечани и Руљак.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 19 гласачи.[10]

На парламентарните избори во 2020 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 20 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта[12]
Цркви
Реки

ГалеријаУреди

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 16 февруари 2021.
 2. Иванова, Олга (2014). Речник на имињата на населените места во Р. Македонија. Скопје: Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“. стр. 127.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија (PDF). Скопје: Патрија. стр. 263. Посетено на 16 февруари 2021.
 4. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 226.
 5. Гаджанов, Димитър Г. Мюсюлманското население в Новоосвободените земи, в: Научна експедиция в Македония и Поморавието 1916, Военноиздателски комплекс „Св. Георги Победоносец“, Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, София, 1993, стр. 240.
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Описи на ИМ“. Посетено на 16 февруари 2021.
 10. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Предвремени избори за пратеници 2020“. Посетено на 16 февруари 2021.
 12. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 439. ISBN 9989-649-28-6.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди