Пчиња (река)

река во Србија и Македонија

Пчиња — лева притока на реката Вардар. Реката Пчиња припаѓа на егејското сливно подрачје. Нејзиниот слив зафаќа површина од 3.140 км2 (1.247 км2 во Србија и 1.893 км2 во Македонија). Поголеми притоки и се реките: Бистрица, Петрошница и Крива Река (леви), Кумановска Река (десна).

Пчиња
Викиекспедиција Козјачија 009.jpg
Реката во близина на селото Драгоманце
ДржаваМакедонија Македонија и  Србија
Слив
Главен изворврв Бела Вода на планината Дукат
1.664 м
УстиеТаорска Клисура во Вардар
191 м
41°49′8″N 21°40′19″E / 41.81889° N; 21.67194° E / 41.81889; 21.67194Координати: 41°49′8″N 21°40′19″E / 41.81889° N; 21.67194° E / 41.81889; 21.67194
Вис. разлика1.473 м
ТечениеВардарЕгејско Море
Сливна повр.2.840 км2
Физички особености
Должина135 км

ГалеријаУреди