Стрновац

село во Општина Старо Нагоричане


Стрновац — село во Општина Старо Нагоричане, во областа Козјачија, во околината на градот Куманово.

Стрновац
Стрновац is located in Македонија
Стрновац
Местоположба на Стрновац во Македонија
Стрновац на интерактивна карта

Координати 42°11′45″N 21°51′26″E / 42.19583° СГШ; 21.85722° ИГД / 42.19583; 21.85722Координати: 42°11′45″N 21°51′26″E / 42.19583° СГШ; 21.85722° ИГД / 42.19583; 21.85722
Регион Logo of Northeastern Region, Macedonia.svg Североисточен
Општина Coat of arms of Staro Nagoričane.svg Старо Нагоричане
Област Козјачија
Население 93[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1303
Повик. бр. 031
Шифра на КО 17098
Надм. вис. 395 м
Стрновац на општинската карта
Стрновац во Општина Старо Нагоричане.svg

Атарот на Стрновац во рамките на општината

НаселениеУреди

Според пописот од 2002 година, во селото Стрновац имало 93 жители, од кои 87 Македонци и 6 Срби.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[2] 1905[3] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 200 160 330 355 389 312 240 121 106 93
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[4]

РодовиУреди

Стрновац е македонско село.

Според истражувањата од 1971 година, родови во селото се:

  • Доселеници: Јовановци (22 к.), Клинчарци (9 к.), Алабуцини (6 к.) и Шантирци (4 к.) сите се доселени од селото Старо Нагоричане. Во родот Јовановци се знае следното родословие: Стојче (жив на 66 г. во 1971 година) Максим-Арсо-Стојан, еден од првите доселеници; Беризимци (17 к.) доселени се од селото Драгоманце. Подалечно потекло од околината на Параќин во Србија; Гаговци (4 к.) доселени се однекаде; Челопечанци (3 к.) доселени се од селото Челопек.[5]

ИселеништвоУреди

До 1971 година 4 семејства се иселиле во Австралија. Во мај 1971 година 15 млади момци се спремале да се иселат во Австралија. Потоа планирале и своите семејства да ги повлечат.[5]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 26 март 2017.
  2. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  3. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  4. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  5. 5,0 5,1 Трифуноски, Јован (1974). Кумановска Област. Скопје: Универзитетска Печатница.

Надворешни врскиУреди