Изглед на Перник

Грб на град Перник Перник

Бугарија Бугарија

Население 81.052[1]
Површина Километар квадратен
Административна поделба Перничка област
Регистарска ознака PK (BG)
Мрежно место www.pernik.bg
Градоначалник Росица Jанакиева (БСП)
Надморска висина 756 m
Координати: 42° 36′ С, 23° 2′ И

Pernik location in Bulgaria.png

Перник (бугарски: Перник) е град во jугозападниот дел на Бугарија, близу до Софија и Ќустендил и е административен центар на Перничка област. Градот е сместен на двата брега на река Струма, во Струмската Котлина, меѓу планините Витоша и Љулин и планинскиот рид Голо Брдо.

Низ градот Перник минува транспортниот коридор 4, европскиот пат E79 и железничка линиja мегу Источна Европа и Грција. Од IV век градот се споменува како тврдина на Траките. Античките Асклепиј и Хигиjа се почитувани во регионот заради многуте минерални извори. Прабугарите го населуваат укрепеното место и во проломот на Струма ја создаваат големата бугарска тврдина Перник. Во ХI в. градот бил доста добро утврден и претставувал значаен военоадминистративен и трговски центар на Бугарија, крепост против Византиjците и главен град на легендарниот воjвода Кракра Пернишки, за време на Првата бугарска држава.

ЛичностиУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Население на Бугарија по градови“. Архивирано од изворникот на 2011-04-08. Посетено на 2011-04-05.

Збратимени градовиУреди

Надворешни врскиУреди