Иберли

село во Општина Демир Капија


Иберли — село во Општина Демир Капија, во околината на градот Демир Капија.

Иберли
Иберли во рамките на Македонија
Иберли
Местоположба на Иберли во Македонија
Иберли на интерактивна карта

Карта

Координати 41°26′53″N 22°17′19″E / 41.44806° СГШ; 22.28861° ИГД / 41.44806; 22.28861Координати: 41°26′53″N 22°17′19″E / 41.44806° СГШ; 22.28861° ИГД / 41.44806; 22.28861
Регион  Вардарски
Општина Демир Капија
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 18014
Надм. вис. 980 м
Иберли на општинската карта

Атарот на Иберли во рамките на општината
Иберли на Ризницата

Географија и местоположба Уреди

Историја Уреди

Стопанство Уреди

Население Уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948377—    
1953448+18.8%
196167−85.0%
197159−11.9%
198120−66.1%
ГодинаНас.±%
19918−60.0%
19946−25.0%
20020−100.0%
202100.00%

Според пописот од 2002 година селото немало постојани жители. Истото било потврдено и на пописот од 2021 година.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 280 377 448 67 59 20 8 6 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[2]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[3]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[4]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[5]

Родови Уреди

Иберли било јуручко село.

Според истражувањата од 1920-тите, родови во селото биле:

Родови во селото:

 • Доселеници: Јусуогуларе (6 к.), Алиогуларе (6 к.), Османогуларе (6 к.), Џеферлер (4 к.), Аметлер (4 к.), Мемишлар (2 к.), Селманлар (3 к.), Карачаушогуларе (6 к.), Мемедлер (2 к.), Омерлер (4 к.), Хусејилер (6 к.), Еминогуларе (4 к.), Мемед-Алилер (6 к.), Зејнелер (4 к.), Емин-Мемедлер (3 к.), Емин-Усејинлер (6 к.) сите се доселени во XVII век.[6]

Општествени установи Уреди

Самоуправа и политика Уреди

Избирачко место Уреди

Во селото постои избирачкото место бр. 1243 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште. Во ова избирачко место се опфатени и селата Челевец и Кошарка.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 76 гласачи.[8]

Културни и природни знаменитости Уреди

Археолошки наоѓалишта[9]
 • Даутлак — средновековна населба и некропола
 • Самандере — населба од доцноантичкото време;
Реки

Редовни настани Уреди

Личности Уреди

Култура и спорт Уреди

Иселеништво Уреди

Наводи Уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 3. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 4. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 5. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 6. . Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Раец. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)
 7. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 8. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.
 9. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 233, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски Уреди