Ратка Чоревска

Ратка Чоревска (Штип, 25 февруари 1925 - Битола, 7 јануари 2016)[1] — македонска глумица, доајен на македонската глума.

Ратка Чоревска
Роден 25 февруари 1925 (1925-02-25) (98 г.)
Штип,  Кралство Југославија
Починал 7 јануари 2016
Битола, Македонија Македонија
Занимање глумица
Сопружник Трајко Чоревски
Деца Благоја Чоревски
Борис Чоревски

ЖивотописУреди

Чоревска е родена во Штип во 1925 година. Била дел од многу театарски ансамби во Македонија, но и во играни филмови. Таа од 1950 година била дел од Народниот театар во Битола каде што настапувала до 1994 година. Нејзиниот ангажман во Битолскиот народен театар останал запаметен по многу улоги. Добитник е на многу награди и признанија, а во 2010 година ја добила наградата за животно дело на фестивалот Војдан Чернодрински во Прилеп. Таа е сопруга на глумецот Трајко Чоревски и мајка на глумците Благоја и Борис Чоревски. Починала во Битола на 7 јануари 2016 година.

ТворештвоУреди

Театрографија[2]Уреди

 • Саветка (Антица, 1950);
 • Мартирија (Домот на Бернарда Алба, 1958);
 • Лучила (Дубровнички ѓаволштилак - Пјерин, 1960);
 • Цонка (Чорбаџи Теодос, 1962); Ана (Покојник, 1964);
 • Велика (Бегалка, 1964); Даниела (Разбојници, 1967);
 • Евгенија (Окрвавен камен, 1968);
 • Стоја (Нечиста крв, 1971);
 • Тештата (Крвави свадби, 1971);
 • Меги Скат (Нашето бебе, 1972);
 • Велика (Бегалка, 1972);
 • Антоанета (Бубачки в глава, 1973);
 • Раиса Филиповна (Самоубиец, 1973);
 • Втора жена (Тоа Радиовце во кое паѓам длабоко, 1973);
 • Соја (Госпоѓа министерка, 1973);
 • Леди Фицбатрес (Младите се прекрасни, 1974);
 • Клеона (Андромаха, 1975); Ката (Млади синови, 1977);
 • Петрија (Чорбаџи Теодос, 1979);
 • Јованка (Лице в лице, 1979);
 • Стојна (Свадба, 1979);
 • Баба Трпана (Џинот фалбаџија, 1981);
 • Кнез (Трите волшебни кучиња, 1982);
 • Бабата (Пубертетлии и фосили, 1985);
 • Савка (Госпоѓа министерка, 1990);
 • Војводата Солин (Мајстори на забуни, 1994)

ФилмографијаУреди

Година Филм Улога
1955 Волчја ноќ ТВ-филм
1967 Македонска крвава свадба ТВ-филм
1969 Републиката во пламен ТВ-филм
1971 Македонскиот дел од пеколот ТВ-филм /
1973 Смилевскиот конгрес ТВ-филм /
1976 Најдолгиот пат ТВ-филм
1979 Курирот на Гоце ТВ-серија
1979 Наши години ТВ-серија /
1981 Црвениот коњ ТВ-филм
1981 Булки крај шините ТВ-серија
1982 Илинден ТВ-серија
1986 Среќна нова '49 ТВ-филм
1987 Ѕвездите на 42-та ТВ-филм /
1990 Трст виа Скопје ТВ-серија
1990-1991 Опстанок ТВ-серија Баба Стана
1994 Пред дождот ТВ-филм
1998 Збогум на 20-тиот век ТВ-филм
2006 Нави ТВ-филм

НаводиУреди

 1. Ратка Чоревска на мрежното место на ИМДб
 2. Личности, Македонски автори: Годишнини. Архивирано од изворникот на 2016-04-09. Посетено на 2016-01-23.

Надворешни врскиУреди