Навово

поранешно село во Скопско, на територијата на денешна Општина Петровец


Навово или Наово — историско село на територијата на денешна Општина Петровец, во југоисточниот дел на Скопскиот регион. Денес местото се наоѓа близу границите на општините Гази Баба, Кисела Вода и Аеродром. На местото на селото денес има ниви.

Навово
Наово
Навово is located in Македонија
Навово
Местоположба на Навово во Македонија
Координати 41°56′18.96″N 21°34′45.84″E / 41.9386000° N; 21.5794000° E / 41.9386000; 21.5794000Координати: 41°56′18.96″N 21°34′45.84″E / 41.9386000° N; 21.5794000° E / 41.9386000; 21.5794000
Регион Скопски
Општина Петровец
Население нема жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО
Надм. вис. 222 м
Навово на општинската карта
Навово во Општина Петровец.svg

Атарот на Навово во рамките на општината

ГеографијаУреди

Селото се наоѓало во областа Скопска Блатија, североисточно од Скопје. Најблиски населени места се Огњанци (на 2 км) и Петровец.

ИсторијаУреди

XIX векУреди

Во XIX век селото ѝ припаѓало на Скопската каза на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. в Навово живеат 50 Македонци-христијани.[1][2]

XX векУреди

Во 1905 г. според Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) Наово (Naovo) има 32 Македонци и 6 Роми.[1][3] По Втората балканска војна во 1913 г. селото потпаѓа под власта на Србија, како и остатокот од територијата на денешна Република Македонија.

На етничката карта од 1927 г. Леонард Шулце Јена го укажува Навово (Navovo) како село со нејасен етнички состав.[4]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  2. К’нчов, В. Македонија. Етнографија и статистика, Софија, 1900, стр. 207
  3. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рp. 114-115.
  4. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927