Мирослав Стојановски

Мирослав Стојановски (р. 10 јули 1959, Скопје) — македонски воен генерал, осми началник на Генералштабот на АРМ (2005 — 2011).

Генерал потполковник Мирослав Стојановски

Животопис

уреди

Генералот Стојановски е роден на 10 јули 1959 година, во Скопје. Тој е оженет е со Маргарета Стојановска, со која има три деца.

на 12 август 2012 година, генералот Стојановски бил вмешан во инцидентот што се случил во кафе-барот „Гранд“ во населбата Тафталиџе, во кој се одржувала забава при што неговиот син се степал со друг посетител на забавата. Вечерта, околу 22 часот, Стојановски и неговиот брат пристигнале пред барот и го нападнале човекот со иницијали А.Ж., а потоа го ставиле во автомобилот и го однеле во полициската станица во населбата Карпош. Подоцна, нападнатиот човек поднесол тужба против генералот и против неговиот брат, а судскиот процес започнал во септември 2013 година при што биле одржани седум судски претреси. Првично, двајцата браќа биле обвинети за противправно лишување од слобода. Сепак, во октомври 2014 година, обвинението било променето, со што тоа веднаш станало застарено, така што во номеври 2014 година, Основниот суд Скопје 1 донел ослободителна пресуда за генералот Стојановски.[1]

Образование

уреди

Воена кариера

уреди

Унапредувања

уреди

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
  1. Игор Шегавиќ, „Застаре обвинението против ексначалникот на ГШ, Стојановски“, Дневник, година XVIII, број 5617, петок, 14 ноември 2014, стр. 2-3.
Претходник
Ѓорѓи Бојаџиев
Началник на Генералштабот на АРМ
2005-2011
Наследник
Горанчо Котески