Мал Радобил

село во Општина Прилеп


Мал Радобил или Мало Радобил[2] — село во областа Раец, во Општина Прилеп, на патот помеѓу градовите Кавадарци и Прилеп.

Мал Радобил
Куќи во Мал Радобил.jpg

Куќи во селото Мал Радобил

Мал Радобил is located in Македонија
Мал Радобил
Местоположба на Мал Радобил во Македонија
Координати 41°22′22″N 21°47′54″E / 41.37278° СГШ; 21.79833° ИГД / 41.37278; 21.79833Координати: 41°22′22″N 21°47′54″E / 41.37278° СГШ; 21.79833° ИГД / 41.37278; 21.79833
Регион Logo of Pelagonia Region.svg Пелагониски
Општина Coat of arms of Prilep Municipality.svg Прилеп
Област Раец
Население 10[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 7500
Повик. бр. 048
Шифра на КО 20067
Надм. вис. 620 м
Мал Радобил на општинската карта
Мал Радобил во Општина Прилеп.svg

Атарот на Мал Радобил во рамките на општината
Commons-logo.svg Мал Радобил на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Голем Радобил се наоѓа во североисточниот дел на Општина Прилеп, во горното сливно подрачје на реката Раец, во близина на превојот Плетвар. Селото е рамнинско и се наоѓа на надморска височина од 620 м. Од градот Прилеп е оддалечено 27 км. Неговиот атар зафаќа површина од 8,2 км2.[3] Се наоѓа од десната страна на регионалниот пат Прилеп-Кавадарци.

ИсторијаУреди

Во XIX век, селото било дел од Тиквешката каза на Отоманското Царство.

Во 1908 година, селото било опишано како слободно христијанско село со 120 куќи, а било споменато и како едно од најбогатите села во Тиквеш.[4]

СтопанствоУреди

Селото има полјоделско-сточарска функција. Во рамки на селскиот атар преовладуваат пасиштата на површина од 461 ха, обработливото земјиште зафаќа површина од 177 ха, а на шуми отпаѓа 171 ха.[3]

НаселениеУреди

Во делото „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Мало Радобил било село во Прилепската каза со 25 домаќинства и 123 жители.[2]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Голем Радобил имало 168 жители.[5] По податоците на секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во селото имало 160 жители.[6]

Селото броело 115 жители во 1961 година, додека во 1994 година во селото живееле 23 жители.

Според последниот попис од 2002 година, во селото живееле 10 жители, сите Македонци.[1] Од нив 5 биле мажи, а 5 жени.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[7] 1905[8] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 168 160 152 123 115 63 31 20 23 10
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Самоуправа и политикаУреди

Селото влегува во рамките на Општина Прилеп од 1962 година. Претходно, во периодот од 1950 до 1952 година, тоа било дел од Прилепската околија; во периодот од 1952 до 1955 година било дел од Општина Тројаци; а во периодот од 1955 до 1962 година, селото влегувало во склоп на Општина Плетвар.

Избирачко местоУреди

Во селото се наоѓа избирачкото место бр. 1428 кое е сместено во приватна куќа.[10]

Во вториот круг на претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место бил запишан 1 гласач.[11]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта[12]
Цркви
Реки

ГалеријаУреди

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 7 јуни 2019.
 2. 2,0 2,1 „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр. 80-81.
 3. 3,0 3,1 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја (PDF). Скопје: Патрија. стр. 188.
 4. Материали за военно-географическия обзор на Македония, II Тиквешки район, Печатница „Военен журнал“, София, 1908, стр. 19.
 5. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 154.
 6. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 104-105.
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Изборна единица 4: Општина Прилеп“ (PDF). Посетено на 7 јуни 2019.
 11. „Претседателски избори 2019 (Втор круг)“. Посетено на 7 јуни 2019.
 12. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.
 13. Црква „Раѓање на Пресвета Богородица“, село Мало Радобил“. OldPrilep. 1 октомври 2016.
 14. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 59. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врскиУреди