Раец (река)

река во Македонија

Раецрека меѓу планините Бабуна и Дрен во средно-јужниот дел на Македонија. Реката е лева притока на Црна Река. По оваа река наречена историско-географскаста област Раец.

Раец
Рибница, Брек
Река Раец МК 01.jpg
Течението на реката
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • местоДрен
 • надм. вис.1550 м
Устие 
 • место
Црна Река
 • координати
41°26′32.9″N 21°55′13.7″E / 41.442472° СГШ; 21.920472° ИГД / 41.442472; 21.920472Координати: 41°26′32.9″N 21°55′13.7″E / 41.442472° СГШ; 21.920472° ИГД / 41.442472; 21.920472
 • надморска височина
154 м
Должина33 км
Големина на сливот305,19 км2
Особености на сливот
ТечениеЦрна РекаВардарЕгејско Море

ТечениеУреди

Реката извира на североисточните падини на планината Дрен, на надморска височина од 1.550 м. Настанува од две реки: Свињарница (под ова име е позната во горниот тек) и Церешевик. Нејзиното течение е во североисточен правец до Фаришката Клисура, а потоа свртува кон југоисток и во Црна Река се влева од нејзината лева страна кај селото Шивец на надморска височина од 154 м.[1] Реката тече источно од превојот Плетвар, покрај патот Плетвар-Градско, во пределот на областа Раец.[2]

ХидрографијаУреди

Реката е долга 33 км и нејзиниот тек има релативен пад од 42,3 ‰.[1] Нејзиното сливно подрачје зафаќа вкупна површина од 305,19 км2.[2]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Риболовна основа за риболовна вода „Слив на Црна Река" за период 2016-2022“ (PDF). Скопје: Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-12-15. Посетено на 7 февруари 2019.
  2. 2,0 2,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 59. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врскиУреди