Фудбалски куп на Македонија 2001-2002

Македонскиот куп во фудбал 2001-02 било 10. издание на Купот на Македонија. Во оваа сезона шампион била Победа и си обезбедила место во прелиминарната квалификациска рунда во УЕФА Купот 2002-03.

Куп на Македонија
Сезона2001–02
ПрвациПобеда

Шеснаестина финале

уреди
Клуб Резултат Клуб
Металург 2:4 Победа
Саса 1:1 (6-5 пен.) Напредок
Охрид 1:10 Работнички
Металург (В) 0:3 (служ.) Беласица
Скопје 2:3 Борец
Младост 0:4 Пелистер
Осогово 3:0 (служ.) Тетекс
Силекс 7:0 Слога (В)
Вардар 2:0 Куманово
Брегалница (Д) 3:0 (служ.) Шкендија ХБ
Венец 0:4 Македонија Ѓорче Петров
Работник (Б) 0:1 Тиквеш
Гостивар 1:2 Слога Југомагнат
Алумина 0:2 Цементарница 55
Кожуф 3:2 11 Октомври
Караорман 3:1 Новаци

Осминафинале

уреди
Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Слога Југомагнат 6:2 Беласица 4:1 2:1
Брегалница (Д) 2:4 Силекс 2:1 0:3
Вардар 8:1 Саса 2:0 6:1
Борец 1:6 Победа 0:1 1:5
Осогово 3:2 Кожуф 2:1 1:1
Пелистер 2:3 Цементарница 55 1:2 1:1
Македонија Ѓ.П. 2:3 Караорман 1:1 1:2
Работнички 2:3 Тиквеш 0:2 2:1

Четвртфинале

уреди
Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Слога Југомагнат 4:2 Тиквеш 3:0 1:2
Цементарница 55 6:4 Силекс 6:2 0:2
Караорман 2:5 Победа 1:1 1:4
Вардар 10:0 Осогово 7:0 3:0

Полуфинале

уреди
Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Победа 3:0 Слога Југомагнат 2:0 1:0
Цементарница 55 2:2 (гол во гости) Вардар 0:0 2:2

Финале

уреди
23 мај 2002
20:00 СЕЛВ
Победа 3 – 1 Цементарница 55 Стадион Младост, Струмица
Гледачи: 6,000
Судија: Ангел Бунгуров (Кавадарци)
М. Ѓокиќ   20'
П. Ќумбев   86'
П. Ристевски   90' (pen.)
А. Толески   78'
Куп на Македонија
2001-02 Победник
Победа 1. титула