Дарко Димитриевски

македонски ракометар

Дарко Димитриевски (роден на 16 мај 1993) — македонски ракометар кој игра за екипата на Хапоел Ашдод, Израел. Димитриевски е млад македонски ракометар кој потекнува од Велес. Своите ракометни почетоци ги имал на 8 годишна возраст во својот роден град. Досега Димитриевски има играно за неколку македонски клуба, Борец, МРК Вардар, Вардар Про и за Куманово. Во интернационалните води запливува на 18 годишна возраст со потпишување на договор со катарскиот клуб Катар Спорт. Успешната интернационална кариера продолжува да ја гради во Пуерто Сагунто, па Адемар Леон во Шпанија. Во 2015 година потпишува за унгарски Чургу, но година подоцна решава да се врати во родната земја и потпишува за РК Металург, па ГРК Борец, за повторно да се врати во РК Металург во сезона 2017/ 2018.

Дарко Димитриевски
Лични податоци
Име и презиме Дарко Димитриевски
Роден(а) 16 мај 1993(1993-05-16)(30 г.)
Велес, Македонија
Националност Македонија Македонец
Спорт Ракомет
Висина 1,94 м
Тежина 95 кг
Позиција централен бек
Клупски податоци
Тековен клуб Hapoel Ashdod
Број 88
Сениорски клубови
2006-2008
2008-2010
2010-2011
2011-2012
2012-2013
2013-2014
2014-2015
2015-2016
2016
2016-2017
2017
2017-
Македонија Борец
Македонија МРК Вардар
Македонија Вардар Про
Македонија Куманово
Катар Катар Спорт
Шпанија Пуерто Сагунто
ШпанијаАдемар Леон
Унгарија Чургу
Македонија РК Металург
Македонија ГРК Борец
Македонија РК Металург
Израел HC Hapoel Ashdod
/

На почетокот на 2018 година заминува од РК Металург и става потпис на договорот со Хапоел Ашдод, еден од водечките клубови во израелското првенство. Моментално е дел и од македонската ракометна репрезентација.

Професионална кариера уреди

Во својата кариера, Дарко Димитриевски има настапувано за повеќе клубови и тоа:

Надворешни врски уреди