Лески (Неврокопско)

општина во Неврокопско, Пиринска Македонија (денес во Општина Хаџидимово, Благоевградска област, Бугарија)

Лески или Љаски (од 1966 г. офиц. Ново Лески[1], месно: Ново Љаски) — село во Општина Хаџидимово.

Лески
Поглед кон Лески
Поглед кон Лески
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Указ № 960/обн. 04.01.1966 г.

Надворешни врскиУреди