Хаџидимово (општина)

општина во Пиринска Македонија
(Пренасочено од Општина Хаџидимово)

Општина Хаџидимово (бугарски: Община Хаджидимово) — општина во Неврокопско, Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Хаџидимово. Општината има 15 населени места со вкупно население од 10.069 жители (2015).

Општина Хаџидимово
Община Хаджидимово
Местоположба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија
Местоположба во Пиринска Македонија
Местоположба во Бугарија
Hadzhidimovo Municipality Bulgaria map.png
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеХаџидимово
Управа
 • ГрадоначалникЉудмил Терзиев
Површина
 • Вкупна327,78 км2 (12,656 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно10.069
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоhadzhidimovo.com

ГеографијаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Администрација и политикаУреди

Населени местаУреди

 
Карта на Општина Хаџидимово со населените места

Општината има 15 населени места. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Иселени местаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди