Мусомишта (од 2016 г. офиц. Мосомиште, бугарски: Мосомище[1]) е село во Општина Неврокоп.

Мусомишта
ЗемјаБугарија
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба

уреди

Историја

уреди

Во 1889 година Стефан Верковиќ го опишува Мусомиште како село со 75 бугарски и 18 турски куќи.[2]

Стопанство

уреди

Демографија

уреди

Во Мусомишта во 2013 година 2 258 жители. Голем дел од жителите се Македонци, кои потекнуваат од Егејска Македонија, некои се доселиле во 1912 година, а други биле донесени тука по познатата размена на населенија меѓу Бугарија и Грција во 1925 година.[3]

Општествени установи

уреди

Самоуправа и политика

уреди

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Македонците во селото го прославуваат Илинден.[4]

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Наводи

уреди
  1. Указ № 379 от 30 ноември 2016 г., „Държавен вестник“ №99, 13 декември 2016 г.
  2. Верковичъ, С.И. „Топографическо-этнографическій очеркъ Македоніи“. СПб, 1889, стр. 234 – 235.
  3. Цветаноски, Виктор (11 декември 2006). „Бугарската полиција не ги исплаши Македонците во Мосомиште“. Утрински весник (2256). Архивирано од изворникот на 4 јули 2020.
  4. „Македонците во Бугарија в недела со зурли и тапани ќе го слават Илинден,“. МКД.мк, 23 јули 2013. Архивирано од изворникот на 2020-07-06. Посетено на 2020-07-04.

Надворешни врски

уреди