Латоришта (грчки: Αγίασμα, Агијасма; до 1927 г. Λατόριστα, Латориста[2]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 3 жители (2011).

Латоришта
Αγίασμα
Латоришта is located in Грција
Латоришта
Латоришта
Местоположба во областа
Латоришта во рамките на Горуша (општина)
Латоришта
Местоположба на Латоришта во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°17′N 21°14′E / 40.283° СГШ; 21.233° ИГД / 40.283; 21.233
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&10000000000000745000000745 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно3
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Latorista -- Agiasma“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-19.

Надворешни врски уреди