Кожани

Градот на грчка Македонија

Кожани (грчки: Κοζάνη, Козани) — град во Егејска Македонија, Република Грција. Кожани се наоѓа во западниот дел на Егејска Македонија и е главен и најголем град на регионот Западна Македонија.

Кожани
Κοζάνη
Саат кулата во центарот на градот
Саат кулата во центарот на градот
Кожани is located in Грција
Кожани
Кожани
Местоположба во областа
Dimos Kozanis.png
Координати: 40°18′N 21°47′E / 40.300° СГШ; 21.783° ИГД / 40.300; 21.783Координати: 40°18′N 21°47′E / 40.300° СГШ; 21.783° ИГД / 40.300; 21.783
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожани
Населби20
Управа
 • ГрадоначалникЛазарос Малутас (од 2009)
Површина
 • Вкупна366,018 км2 (141,320 ми2)
Надм. вис.&10000000000000710000000710 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно47.451
 • Густина0,13/км2 (0,34/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.501 00
Повик. бр.+30 2461
Рег. таб.KZ
Мреж. местоwww.kozanh.gr

Географија и местоположбаУреди

Потекло на поимотУреди

Општоприфатено мислење е дека името на градот потекнува од селото Kósdiani (Косдиани) во Епир, од каде што потекнуваат доселениците од 1392 година. Првото име на Кожани било Kózdiani (Коздиани), па Kóziani (Козиани), по што го добил денешното име.

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.