Куп на шампиони 1970/71

Лига шампиона 1970/71 — 16-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 2 јуни 1971 на стадионот Вембли во Лондон. Во тој натпревар Ајакс го победил Панатинајкос со резултат 2-0. За Ајакс тоа била прва титула. Од таа сезона за првпат било воведено изведувањето на пенали доколку по одиграните продолжетоци не бил одлучен победникот. Правилото за гол во гости почнало да важи за сите фази од натпреварувањето, а не само за првите две кола.

Куп на шампиони 1970/71
1971 Champions League Final Ajax - Panathinaikos.jpg
Податоци за купот
Датуми18 август 1970 — 2 јуни 1971
Екипи33
Финале
ШампиониХоландија Ајакс
(1. титула)
Вице-шампионГрција Панатинајкос
Статистики за купот
Одиграни натпревари63
Најдобар стрелец(и)Грција Антонис Антонидис (10 голови)

РезултатиУреди

ПредквалификацииУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Левски Спартак   3:4   Австрија Виена 3:1 0:3

КвалификацијеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Каљари   3:1   Сент Етјен 3:0 0:1
Атлетико Мадрид   4:1   Австрија Виена 2:0 2:1
Розенборг   0:7   Стандард Лиеж 0:2 0:5
Гетеборг   1:6   Легија Варшава 0:4 1:2
Тирана   2:4   Ајакс 2:2 0:2
Спартак Москва   4:4 1   Базел 3:2 1:2
Гленторан   1:4   Вотерфорд Јунајтед 1:3 0:1
Селтик   14:0   КПВ 9:0 5:0
Фенербахче   0:5   Карл Цајс Јена 0:4 0:1
Спортинг Лисабон   9:0   Флоријана 5:0 4:0
Ујпешт Дожа   2:4   Црвена Ѕвезда 2:0 0:4
Фејенорд Ротердам   1:1 2   Арад 1:1 0:0
ЕПА Ларнака   0:16   Борусија Менхенгладбах 0:6 0:10
Евертон   9:2   Кеплавик 6:2 3:0
Женес Еш   1:7   Панатинајкос 1:2 0:5
Слован Братислава   4:3   Балдклубен 1903 2:1 2:2

1Базел се пласирал во осминафиналето поради правилото за гол во гости.

2Арад се пласирал во осминафиналето поради правилото за гол во гости.

ОсминафиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Каљари   2:4   Атлетико Мадрид 2:1 0:3
Стандард Лиеж   1:2   Легија Варшава 1:0 0:2
Ајакс   5:1   Базел 3:0 2:1
Вотерфорд Јунајтед   2:10   Селтик 0:7 2:3
Карл Цајс Јена   4:2   Спортинг Лисабон 2:1 2:1
Црвена звезда   6:1   Арад 3:0 3:1
Борусија Минхенгладбах   2:2   Евертон 1:1 1:1 (3:4)пен.
Панатинајкос   4:0   Слован Братислава 3:0 1:2

ЧетвртфиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Атлетико Мадрид   2:2 1   Легија Варшава 1:0 1:2
Ајакс   3:1   Селтик 3:0 0:1
Карл Цајс Јена   3:6   Црвена Ѕвезда 3:2 0:4
Евертон   1:1 2   Панатинајкос 1:1 0:0

1Атлетико Мадрид се пласирал во полуфиналето поради правилото за гол во гости.

2Панатинаикос се пласирал во полуфиналето поради правилото за гол во гости.

ПолуфиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Атлетико Мадрид   1:3   Ајакс 1:0 0:3
Црвена Ѕвезда   4:4 1   Панатинајкос 4:1 0:3

1Панатинајкос се пласирал во финалето поради правилото за гол во гости.

ФиналеУреди

2 јуни 1971
Ајакс   2–0   Панатинајкос Вембли, Лондон
Гледачи: 90,000
Судија: Џек Тејлор (Англија)
Ван Дијк   5'
Хан   87'
Извештај