Куп на шампиони 1958/59

Куп на шампиони 1958/59 — четврто издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 3 јуни 1959 година на стадионот Некар во Штутгарт. Во тој натпревар Реал Мадрид го победил Ремс со резултат 2:0. Ова била четвртата титула по ред на Реал Мадрид. Овие два тима играле и во првото финале на Купот на Шампионите во 1956 година.

Куп на шампиони 1958/59
Податоци за купот
Датуми26 август 1958 - 3 јуни 1959
Екипи28 (26 се натпреварувале)
Финале
ШампиониШпанија Реал Мадрид
(4. титула)
Вице-шампионФранција Ремс
Статистики за купот
Одиграни натпревари55
Постигнати голови200 (3.64 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Франција Жист Фонтен (10 голови)

Прво коло уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Јувентус   3:8   Винер Спорт-Клуб 3:1 0:7
Динамо Загреб   3:4   Дукла Праг 2:2 1:2
Бешикташ   -1   Олимпијакос
Атлетико Мадрид   13:1   Драмкондра 8:0 5:1
КБ   5:52   Шалке 04 3:0 2:5
Полонија Битом   0:6   МТК 0:3 0:3
Јанг бојс   -3   Манчестер Јунајтед 0:1 1:1
Женес   2:24   Гетеборг 1:2 1:0
Висмут Карл Маркс Штад   4:45   Петролул Плоешти 4:2 0:2
Утрехт   4:6   Спортинг Лисабон 3:4 1:2
Стандард Лиеж   6:3   Хартс 5:1 1:2
Ардс   3:10   Ремс 1:4 2:6

Забелешка: Реал Мадрид, Вулверхемптон Вондерерс, ЦСКА Софија и ХПС директно се пласирале во осмина финалето.

1 Олимпијакос се повлекол од натпреварувањето поради политички проблеми.

2 Шалке 04 го победил КБ со резултат 3:1 во одлучувачкиот натпревар и се пласирал во осмина финалето.

3 Манчестер Јунајтед бил повикан од страна на УЕФА да учествува во натпреварувањето, поради авионската несреќа во Минхен. Меѓутоа фудбалскиот сојуз на Англија ја одбил поканата, тврдејќи дека право на учество во натпреварувањето имаат само тимови коишто го освоиле домашното првенство.

4 Гетеборг со победа над Женес од 5:1 во одлучувачкиот натпревар се пласирал во осмина финалето.

5 Висмут Карл Маркс Штад издвоил победа над Петролул со 4:0 во одлучувачкиот натпревар и се пласирал во осмина финалето.

Осмина финале уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Реал Мадрид   3:1   Бешикташ 2:0 1:1
Винер Спорт-Клуб   3:2   Дукла Праг 3:1 0:1
МТК   2:6   Јанг бојс 1:2 1:4
Атлетико Мадрид   2:21   ЦСКА Софија 2:1 0:1
Гетеборг   2:6   Висмут Карл Маркс Штад 2:2 0:4
Ремс   7:0   ХПС 4:0 3:0
Вулверхемптон Вондерерс   3:4   Шалке 04 2:2 1:2
Спортинг Лисабон   2:6   Стандард Лиеж 2:3 0:3

1 Атлетико Мадрид ја победил ЦСКА Софија со резултат 3:1 во одлучувачкиот натпревар и со тоа се пласирал во четвртфиналето.

Четвртфинале уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натшревар 2 натпревар
Винер Спорт-Клуб   1:7   Реал Мадрид 0:0 1:7
Атлетико Мадрид   4:1   Шалке 04 3:0 1:1
Јанг бојс   2:21   Висмут Карл Маркс Штад 2:2 0:0
Стандард Лиеж   2:3   Ремс 2:0 0:3

1 Јанг Бојс издвоил победа над Висмут Карл Маркс со резултат 2:1 во одлучувачкиот натпревар и со тоа се пласирал во полуфиналето.

Полуфинале уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Реал Мадрид   2:21   Атлетико Мадрид 2:1 0:1
Јанг Бојс   1:3   Ремс 1:0 0:3

1 Реал Мадрид го победил Атлетико Мадрид во одлучувачкиот натпревар со резултат 2:1 и се пласирал во финалето.

Финале уреди

3 јуни 1959
  Реал Мадрид 2–0   Стад Ремс Некар стадион, Штутгарт
Публика: ~80.000
Судија: Алберт Душ (Западна Германија)
Енрике Матеос   1'
Алфредо Ди Стефано   47'