Финале на Купот на европските шампиони во 1956 година

Финале на Купот на европските шампиони во 1956 година — првото финале во Купот на шампионите, денес наречено УЕФА Лига на шампиони. Во финалето играле шпанскиот клуб ФК Реал Мадрид и францускиот Ремс. Натпреварот бил одигран на 13 мај 1956 на стадионот Парк на Принцовите во Париз. Имало 38,000 гледачи а победила екипата на Реал Мадрид со резултат 4:3.

Финале на Купот на европските шампиони во 1956 година
ПрвенствоКуп на Шампиони 1955/56
Датум13 јуни 1956
СтадионПарк на Принцовите, Париз
СудијаАртур Едвард Елис (Англија)
Гледачи38,239
1957
Официјалниот плакат на финалето


ДеталиУреди

13 мај 1956 година
Реал Мадрид   4:3   Ремс Парк на Принцовите, Pariz
Публика: 38,239
Судија: Артур Едвард Елис Kubala
Ди Стефано   14'
Ријал   30'   79'
Маркитос   67'
Извештај Леблонд   6'
Темплин   10'
Хидалго   62'
 
 
 
 
 
Реал Мадрид
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ремс
ГМ 1   Хуан Алонсо
ОД 2   Анхел Атјенза
ОД 5   Маркитос
ОД 3   Рафаел Лесмес
СР 4   Мигел Муњоз (к.)
СР 6   Хозе Марија Зарага
НП 7   Хозито
НП 8   Рамон Марсал Рибо
НП 9     Алфредо Ди Стефано
НП 10     Хектор Риал
НП 11   Франсиско Генто
Тренер:
  Хозе Вилалонга Љоренте
 
ГМ 1   Рене Жак
ОД 2   Симон Зимни
ОД 5   Роберт Жонет (к.)
ОД 3   Раол Жираудо
СР 4   Мишел Леблонд
СР 6   Роберт Сјатка
НП 7   Мишел Хидалго
НП 8   Леон Гловацки
НП 9   Рејмонд Копа
НП 10   Рене Блијард
НП 11   Жан Темплин
Тренер:
  Алберт Бато


Assistant referees:
  Џ. Паркинсон (Англија)
  Томи Купер (Англија)