Авелиноопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија.

Avellino
општина
Авелино
Катедралата во Авелино
Катедралата во Авелино
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
ПоделоциПикарели, Белици Ирпино, Вале, Пјанодардине
Управа
 • ГрадоначалникЏузепе Гласо
Површина
 • Вкупна30 км2 (10 ми2)
Надм. вис.&10000000000000348000000348 м
Население (December 31, 2004)
 • Вкупно56.993
 • Густина1,900/км2 (4,900/ми2)
ДемонимАвелинези
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83100
Повик. бр.0825
Светец-заштитникСвети Модестино
СлаваFebruary 14
Мреж. местоwww.comune.avellino.it