Квалификации за европското првенство во фудбал 2012 - група Х

Резултати на натпреварите од квалификациската групата Х на Европското првенство во фудбал 2012 година.

ТабелаУреди

Легенда
Победник во групата кој оди директно на завршницата
Екипи кои се квалификувале за бараж натпревари
Тим
оди. П Н По. ДГ ПГ ГР пое
  Данска 8 6 1 1 15 6 +9 19
  Португалија 8 5 1 2 21 12 +9 16
  Норвешка 8 5 1 2 10 7 +3 16
  Исланд 8 1 1 6 6 14 −8 4
  Кипар 8 0 2 6 7 20 −13 2
           
Кипар   1–4 0–0 1–2 0–4
Данска   2–0 1–0 2–0 2–1
Исланд   1–0 0–2 1–2 1–3
Норвешка   3–1 1–1 1–0 1–0
Португалија   4–4 3–1 5–3 1–0


РезултатиУреди

3 септември 2010
19:00 UTC±0
Исланд   1 – 2   Норвешка Лаугардалсволур, Рејкјавик
Гледачи: 6,137
Судија: Лука Банти (Италија)
Хелгусон   38' Извештај Хангеланд   59'
Абелауе   75'
3 септември 2010
20:45 UTC+1
Португалија   4 – 4   Кипар Естадио Афонсо Енрикес, Гимараес
Гледачи: 9.100
Судија: Марк Клатенбург (Англија)
Алмеида   8'
Меирелес   29'
Дани   50'
Фернандес   60'
Извештај Алонефтис   3'
Константину   11'
Окас   57'
Аврам   89'

7 септември 2010
20:15 UTC+2
Данска   1 – 0   Исланд Стадион Паркен, Копенхаген
Гледачи: 18,908
Судија: Дуги МекДоналд (Шкотска)
Каленберг   90+1' Извештај
7 септември 2010
20:30 UTC+2
Норвешка   1 – 0   Португалија Стадион Улевал, Осло
Гледачи: 24,535
Судија: Лорен Дуамел (Франција)
Хусеклап   21' Извештај

8 октомври 2010
21:00 UTC+3
Кипар   1 – 2   Норвешка Стадион Антонис Пападопулос, Ларнака
Гледачи: 8,500
Судија: Серге Гумиени (Белгија)
Окас   58' Извештај Рисе   2'
Керју   42'
8 октомври 2010
20:45 UTC+1
Португалија   3 – 1   Данска Стадион До Драгао, Порто
Гледачи: 27,000
Судија: Ерик Брамхар (Холандија)
Нани   29'31'
Роналдо   85'
Извештај Карбаљо   80' (а.г.)

12 октомври 2010
20:15 UTC+2
Данска   2 – 0   Кипар Стадион Паркен, Копенхаген
Гледачи: 15,544
Судија: Цезар Муњис Фернандез (Шпанија)
Расмунсен   47'
Лоренцен   81'
Извештај
12 октомври 2010
19:45 UTC±0
Исланд   1 – 3   Португалија Лаугардалсволур, Рејкјавик
Гледачи: 9,755
Судија: Томас Ајнвелер (Австрија)
Хелгусон   17' Извештај Роналдо   3'
Меирелес   27'
Постига   72'

26 март 2011
20:00 UTC+2
Кипар   0 – 0   Исланд Стадион Антонис Пападопулос, Ларнака
Гледачи: 2,088
Судија: Дарко Чеферин (Словенија)
Извештај
26 март 2011
20:00 UTC+1
Норвешка   1 – 1   Данска Стадион Улевал, Осло
Гледачи: 24,828
Судија: Џанлук Роки (Италија)
Хусеклеп   81' Извештај Ромедал   27'

4 јуни 2011
18:45 UTC±0
Исланд   0 – 2   Данска Лаугардалсволур, Рејкјавик
Гледачи: 7,629
Судија: Фират Ајдинус (Турција)
Извештај Шоне   60'
Ериксне   75'
4 јуни 2011
21:00 UTC+1
Португалија   1 – 0   Норвешка Естадион Луз, Лисабон
Гледачи: 47,829
Судија: Кунејт Чакир (Турција)
Постига   53' Извештај

2 септември 2011
21:45 UTC+3
Кипар   0 – 4   Португалија Стадион ГСП, Никозија
Гледачи: 15,444
Судија: Џанлука Роки (Италија)
Изваштај Роналдо   35' (пен..)83'
Алмеида   84'
Дани   90+2'
2 септември 2011
20:00 UTC+2
Норвешка   1 – 0   Исланд Стадион Улевал, Осло
Гледачи: 22,381
Судија: Овидиу Алин Хатеган (Романија)
Абделау   88' (пен..) Извештај

6 септември 2011
18:45 UTC±0
Исланд   1 – 0   Кипар Лаугардалсволур, Рејкјавик
Гледачи: 5,000
Судија: Бошко Јовантеиќ (Србија)
Сигпорсон   5' Извешај
6 септември 2011
20:15 UTC+2
Данска   2 – 0   Норвешка Стадион Паркен, Копенхаген
Гледачи: 37,167
Судија: Стефане Ланој (Франција)
Бендтнер   24'44' Извештај

7 октомври 2011
21:00 UTC+1
Португалија   5 – 3   Исланд Естадио де Драгао, Порто
Гледачи: 35,715[1]
Судија: Бас Нијхус (Холандија)
Нани   13'21'
Постига   45'
Мутињо   81'
Елисеу   87'
Извештај Јонасон   48'68'
Г. Сигурдсон   90+3' (пен..)
7 октомври 2011
21:30 UTC+3
Кипар   1 – 4   Данска Стадион ГСП, Никозија
Гледачи: 2,408[2]
Судија: Марио Стахоња (Хрватска)
Аврам   45+1' Извештај Јакобсен   7'
Ромедал   11'22'
Крон-Дехли   20'

11 октомври 2011
20:15 UTC+2
Норвешка   3 – 1   Кипар Стадион Улевал, Осло
Гледачи: 13,490[3]
Судија: Вилијам Колум (Шкотска)
Педерсен   25'
Карју   34'
Хогли   65'
Извештај Окас   42'
11 октомври 2011
20:15 UTC+2
Данска   2 – 1   Португалија Стадион Паркен, Копенхаген
Гледачи: 37,012[4]
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Крон-Дехли   13'
Бендтнер   63'
Извештај Роналдо   90+2'

ПоврзаноУреди

НаводиУреди