Карабегомала (Охрид)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Карабегомала


Местоположба 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000
Основни податоци
Место Охрид
Општина Охрид
Тип

 храм


Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

Карабегомала археолошко наоѓалиште во градот Охрид. Претставува храм од хеленистичко време[1]. Сенаоѓа во рамнинскиот дел на градот, источно од охридскиот рид . На просторот меѓу улиците „Димитар Влахов “ и „Даме Груев “, во близината на зградата на Собранието на општината Охрид, со заштитните ископувања во 1967 година се откриени остатоци од храм посветен на божицата Изида , градба со две простории и подвижни наоди: две статуети од мермер и други фрагменти од мермерна пластика. Маленко Владимир.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Охрид
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069