Лабино (Охрид)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Лабино археолошко наоѓалиште во градот Охрид. Наоѓалиштето претставува гробови, станбени објекти, предмети од брозено време до ран среден век[1]. Наоѓалиштето ја зафаќа западната падина од повисокиот западен рид на Охрид, југозападно од цитаделата на Самоиловата тврдина од комплексот „Св. Пантелејмон “ на исток до стрмниот брег на Охридско Езеро на запад. На овој простор е пронајдена фрагментирана керамика и откриени се метални археолошки предмети од праисторискиот период (бронзеното и железното време), античкиот и средновековниот период, гробни конструкции од римскиот и раносредновековниот период и остатоци од станбени згради од раното средновековие. Грби¢ М., 1954, 112, 119, 125; Лахтов В., 1957, 59; Лахтов В., 1961, 36, 39-41, 44-46, 49-53; Маленко В.,1985, 290; Манева Е., 1992, 177-180.

Лабино
археолошко наоѓалиште
Лабино is located in Македонија
Лабино
Местоположба на Лабино во Македонија
Местоположба 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° N; 20.80000° E / 41.11667; 20.80000Координати: 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° N; 20.80000° E / 41.11667; 20.80000
Основни податоци
Место Охрид
Општина Охрид
ТипПериод брозено време
ран среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Охрид
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069