Козлук (Охрид)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Козлукархеолошко наоѓалиште во градот Охрид. Наоѓалиштето претставува населба од римско време[1]. Се наоѓа на 1 км западно од градот, во непосредната близина на крстосницата Охрид - Кичево -Скопје. Со заштитните археолошки истражувања во 1974, 1982 и 1983 година е откриена монументална градба – раскошна вила со терма. Објектот има три апсидални делови,повеќе големи простории и остатоци од хипокауст во северниот крај. Во повеќе простории се пронајдени површини од подни мозаици. Наодите се чуваат во Заводот и музеј - Охрид.

Козлук
археолошко наоѓалиште
Козлук is located in Македонија
Козлук
Местоположба на Козлук во Македонија
Местоположба 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° N; 20.80000° E / 41.11667; 20.80000Координати: 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° N; 20.80000° E / 41.11667; 20.80000
Основни податоци
Место Охрид
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Охрид
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069