Долно Трново (Охрид)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Долно Трново археолошко наоѓалиште во градот Охрид. Наоѓалиштето претставува населба од неолитско време[1]. Се наоѓа непосредно до северното предградие на Охрид „Радоица Новичиќ “, на околу 6 км северно од стариот дел на Охрид и [[Охридската крепост, северозападно од новите хотели на фабриката „ХТД “. Во јужниот дел на теренот е пронајдена населба подигната на мала висорамнина. Просторот е засаден со житни култури и лозја, а по површината обилува со фрагменти од куќен лепеж и фрагментирана садова керамика од времето на постариот неолит. Во 1987 година е извршено сондажно ископување. Наодите се чуваат во Заводот и музеј -Охрид.

Долно Трново
археолошко наоѓалиште
Долно Трново is located in Македонија
Долно Трново
Местоположба на Долно Трново во Македонија
Местоположба 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° N; 20.80000° E / 41.11667; 20.80000Координати: 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° N; 20.80000° E / 41.11667; 20.80000
Основни податоци
Место Охрид
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“
== Поврзано ==

НаводиУреди

  1. Охрид
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069