Комплекс „Св. Климент“ (Охрид)

археолошко наоѓалиште во Македонија

„Комплекс „Св. Климент“ “археолошко наоѓалиште во градот Охрид. Наоѓалиштето претставува објекти и црква од старохристијанско време[1]. Се наоѓа на западниот дел од зарамнетото плато на источниот рид во стариот дел на Охрид. Го зафаќа просторот од црквата Св. Богородица Перивлептос (денешната Св. Климент) и непосред ната околина од сите четири страни. Во внатрешноста на црквата (нартексот и надворешната припрата) се пронајдени остатоци од првобитниот трем и основа од постара градба, најверојатно старохристијанска црква. Јужно и источно се пронајдени остатоци од други градби, подвижни наоди и гробни конструкции од средниот век. Археолошки ископувања се вршени во 1960 г. Од Републичкиот завод за заштита на спомениците на културата и Народниот музеј од Охрид.

„Комплекс „Св. Климент“ “
археолошко наоѓалиште
„Комплекс „Св. Климент“ “ is located in Македонија
„Комплекс „Св. Климент“ “
Местоположба на „Комплекс „Св. Климент“ “ во Македонија
Местоположба 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° N; 20.80000° E / 41.11667; 20.80000Координати: 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° N; 20.80000° E / 41.11667; 20.80000
Основни податоци
Место Охрид
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Охрид
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069