Св. Стефан (Охрид)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Св. Стефан - Горицаархеолошко наоѓалиште во Охрид. Претставува депо на средновековни монети.

Св. Стефан
археолошко наоѓалиште
Св. Стефан is located in Македонија
Св. Стефан
Местоположба на Св. Стефан во Македонија
Местоположба 41°05′27″N 20°48′08″E / 41.09083° N; 20.80222° E / 41.09083; 20.80222Координати: 41°05′27″N 20°48′08″E / 41.09083° N; 20.80222° E / 41.09083; 20.80222
Основни податоци
Место Охрид
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети


Период среден век
Портал „Археологија“

Во 1948 г. при копањето на темели за изградба на Синдикалното одморалиште се најдени византиски монети од XII век.[1]

Монетите се чуваат во Заводот и музеј во Охрид.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 273. ISBN 9989-649-28-6.