Горно Трново (Охрид)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Горно Трново археолошко наоѓалиште во градот Охрид. Наоѓалиштето претставува населба од римско време[1]. Се наоѓа во Охридско Поле, североисточно од градот, наоколу 2 км североисточно од приградската населба „ Радоица Новичиќ “. При обработувањето на нивите и лозјата (особено во лозјето на Климе Млекарот од Охрид, според В. Лахтов) е откривана фрагментирана садова керамика (питоси и др.), како и купишта од камења и фрагменти од градбена керамика. Најверојатно се работи за помала населба.

Горно Трново
археолошко наоѓалиште
Горно Трново is located in Македонија
Горно Трново
Местоположба на Горно Трново во Македонија
Местоположба 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° N; 20.80000° E / 41.11667; 20.80000Координати: 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° N; 20.80000° E / 41.11667; 20.80000
Основни податоци
Место Охрид
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Охрид
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069