Каламарија

предградие на Солун и општина во Егејска Македонија

Каламарија (грчки: Καλαμαριά) — предградие на Солун, Егејска Македонија, 5 км југоисточно од центарот на градот. Претставува самостојна општина во Солунскиот округ и во 2011 г. броела 91.279 жители.

Каламарија
Καλαμαριά
Каламарија од воздух
Каламарија од воздух
Каламарија is located in Грција
Каламарија
Каламарија
Местоположба во областа
Каламарија во рамките на Каламарија
Каламарија
Местоположба на Каламарија во областа Централна Македонија
Координати: 40°35′N 22°57′E / 40.583° СГШ; 22.950° ИГД / 40.583; 22.950Координати: 40°35′N 22°57′E / 40.583° СГШ; 22.950° ИГД / 40.583; 22.950
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолун
Управа
 • ГрадоначалникТеодосиос Бакоглидис
Површина
 • Општина6,40 км2 (250 ми2)
Најг. вис.&1000000000000003500000035 м
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2021)
 • Општ.92.238
 • Општ. густина140/км2 (370/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.551 xx
Повик. бр.+30231
Рег. таб.N
Мреж. местоkalamaria.gr

ГеографијаУреди

Местото е сместено на брегот на Солунскиот Залив и на него има брег од 6,5 км.

ИсторијаУреди

 
Македонска невестинска носија од Каламарија.

Подрачјето околу Каламарија е населено уште од праисторијата. Во близината е откриена древна наелба и голем број наоди.

Името Каламарија првпат се среќава во 1083 г. и ја означува областа југоисточно од Солун. Во византиско и турско време месноста била слабо населена. Низ вековите, месноста била и останала чисто македонска. Во XIX век ја опслужувала црквата „Св. Кирил и Методиј“.

Современа КаламаријаУреди

Современото населено место е основано во 20-те години на XX век од грчки доселеници од Грузија и Мала Азија, изгонети во Грчко-турската војна од 1922 г. Во околината на Солун се населени околу 100.000 доселеници.

Од основањето до денес, Каламарија бележи постојан развој 1981 до 2001 г. населението нараснало на 36.000 или за цели 69%. Сè до 1943 г. местото припаѓало на Општина Солун, а потоа добило статус на своја административна единица со површина од 7.200 акри.

Природното окружување на Каламарија и одличното урбанистичка решеност непрестајно привлекуваат нови жители. Животниот стандард е висок во споредба со останатите градови во Грција, и има добро развиена туристичка дејност.

Збратимени градовиУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди