Инџес

село во Кавалско, Егејска Македонија

Инџес или Инџелер (грчки: Παράδεισος, Парадисос, до 1926 г. Ίντζες, Инѕес[2]) — село во Кавалско, Егејска Македонија, денес во општината Места на Кавалскиот округ во Источна Македонија и Тракија, Грција. Населението брои 216 жители (2011). Претставува најисточното населено место во Егејска Македонија и цела Македонија воопшто.

Инџес
Παράδεισος
Инџес is located in Грција
Инџес
Инџес
Местоположба во областа
Инџес is located in Места (општина)
Инџес
Местоположба на Инџес во општината Места и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°04.78′N 24°45.50′E / 41.07967° СГШ; 24.75833° ИГД / 41.07967; 24.75833Координати: 41°04.78′N 24°45.50′E / 41.07967° СГШ; 24.75833° ИГД / 41.07967; 24.75833
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругКавала
ОпштинаМеста
Општ. единицаСаришабан
Надм. вис.&1000000000000007000000070 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно216
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

ГеографијаУреди

Селото е сместено североисточно од градот Саришабан, на десниот брег на реката Места, крај главниот пат од Кавала и Саришабан за Скеча. Се наоѓа на надморска височина од 70 м, а атарот зафаќа површина од 11 км2.[2]

ИсторијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. во Инџес живееле 175 жители Турци[3], но населението веројатно било побројно, бидејќи во во пописот во 1913 г. се евидентирани 589, а во 1920 г. — 306 жители.[2]

Лозанскиот договор од 1923 г. турското население е присилно иселено, а доведени се поголем број на грчки бегалски семејства од Турција. Во 1928 г. попишани се 572 жители, а во 1941 г. бугарската окупациска власт евидентирала 625 жители.[2]

НаселениеУреди

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 627 638 716 433 387 287 429 216
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Самоуправа и политикаУреди

Селото припаѓа на општинската единица Саришабан со седиште во истоимениот град, која припаѓа на поголемата општина Места, во округот Кавала. Воедно, селото е дел од општинскиот оддел Инџес, во кој тоа е единствено населено место.

СтопанствоУреди

Обработливите површини се мошне ограничени, но земјиштето е плодно и дава високи приноси, наводнувајќи се од реката Места. Главни земјоделски култури се тутунот и пченицата, а развиени се лозарството и овоштарството.[2]

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 242–243.
  3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 204.