Скеча

град во Тракија, Грција

Скеча или Ксанти (грчки: Ξάνθη, Ксанти, турски: İskeçe, Искече, бугарски: Скеча) — главен град на округот Скеча и седиште на истоимената општина кои се наоѓаат во средишниот дел на областа Источна Македонија и Тракија, поточно во Западна Тракија. Старото словенско име на градот е Царево.[2]

Скеча
Ξάνθη
Стариот град
Стариот град
Скеча is located in Грција
Скеча
Скеча
Координати: 41°8′N 24°53′E / 41.133° СГШ; 24.883° ИГД / 41.133; 24.883
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругСкеча
Управа
 • ГрадоначалникХараламбос Димархопулос
Површина
 • Вкупна153,1 км2 (591 ми2)
Надм. вис.&1000000000000004300000043 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно65,133
 • Густина43/км2 (110/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.671 00
Повик. бр.2541
Рег. таб.AH

Географија

уреди

Градот се наоѓа во средишниот дел на грчка Тракија каде што приморската рамнина преминува во брда на север. Северно од градот се наоѓаа Руен, дел од планинскиот ланец Родопи. Низ градот тече реката Врба или Скечанска (Κόσυνθος, Косинтос). На нејзиниот источен брег е сместена на селбата Самоков (Σαμακώβ, Самако) над кој се издига манстирот „Пресв. Богородица Архангелска“ (Παναγίας Αρχαγγελιώτισσα, Панагия Архангелиотиса). Помеѓу Скеча и Егејското Море, кои се оддалечени 20 км, има рамница. Климата во градот е средоземна, со топли лета и ладни зими.

Потекло на поимот

уреди

Има две мислења за потеклото на грчкото име на Ксанти: според првото, градот бил именуван по ќерка на Океан и Тетија, додека според второто, бил именуван по Ксанти, една од Амазонките кои владееле со областа во минатото.

Историја

уреди
 
Православната црква во Ксанти

Население

уреди

Политика

уреди

Населени Места

уреди

Родени во Скеча

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. http://www.promacedonia.org/pm2/pm_5_2.html

Надворешни врски

уреди