Злеово (познато и како Злево) е село во Општина Радовиш. Со површина од околу 18 квадратни километри, од кои 630 хектари обработливо земјиште и околу 1000 хектари под шуми, со околу 300 куќи и околу 1000 жители, Злеово е едно од поголемите села во Радовишко.[1]

Злеово
Zleovo - Radoviš (2).jpg

Поглед кон селото

Злеово is located in Македонија
Злеово
Местоположба на Злеово во Македонија
Координати 41°33′21″N 22°35′58″E / 41.55583° N; 22.59944° E / 41.55583; 22.59944Координати: 41°33′21″N 22°35′58″E / 41.55583° N; 22.59944° E / 41.55583; 22.59944
Регион Југоисточен
Општина Општина Радовиш
Население 960 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2420
Повик. бр. 032
Надм. вис. 310 м
Злеово на општинската карта
Злеово во Општина Радовиш.svg

Атарот на Злеово во рамките на општината
Амбуланта во селото
Детски парк

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во Радовишко-Струмичката котлина, во јужното подножје на планината Плачковица, источно од општинскиот центар Радовиш. Злеово е оддалечено 19 км од центарот на Радовиш, 2,3 км од магистралниот пат М6 (Радовиш-Струмица), 140 км од Скопје.

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 960 жители и претставува голема населба.[2]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[3]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 807
1953 5 931 2 2 940
1961 554 101 1 656
1971 826 1 1 3 831
1981 975 2 2 979
1991 909 2 911
1994 955 3 1 959
2002 924 3 1 928

РодовиУреди

Според истражувањата од 1928 година, родови во селото.

Турски

  • Староседелци: Османовци (8 к.) и Амедовци (3 к.) потурчени, мешајќи се со Турците.
  • Доселеници: Салиевци (8 к.), Мустафовци и Корчовци (4 к.), Аметовци (5 к.), Дестановци (4 к.), Идрисовци (5 к.), Феизини (4 к.), Мамутовци (7 к.), Демировци (6 к.), Мемедовци (6 к.), Асановци (6 к.), Шерифовци (8 к.), Сулемановци (7 к.), Османовци (6 к.) и Алилевци (5 к.)

Колонисти православни


Општествени установиУреди

  • ПОУ "Орце Николов" - Злеово (Подрачно училиште на основното училиште во с. Ињево)

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 1623 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 698 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта[7]

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. А1 ТВ: Репортажа од село Злеово
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  4. Русиќ, Бранислав. Радовишка Област. Архивиски фонд на МАНУ к-9,AE 116/II I.
  5. „Описи на ИМ“. Посетено на 29 декември 2019.
  6. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 29 декември 2019.
  7. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 327, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врскиУреди